Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Satysfakcja z życia osób transpłciowych
Autor Wiadomość
SonOfMogh
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: on
Punktów: 3
Posty: 6
Wysłany: 2018-01-23, 19:24   Satysfakcja z życia osób transpłciowych

Moi drodzy :-)

Jestem studentem 5. roku psychologii klinicznej Uniwersytetu Opolskiego. Od marca 2017 roku współpracuję z Fundacją Promenada w Opolu, której podopiecznymi są głownie osoby starsze, ale również członkowie środowisk LGBTQ i w tym osoby transpłciowe. W swojej pracy magisterskiej badam poczucie jakości życia psychicznego (mierzone poprzez satysfakcję z życia) osób transpłciowych przy mediacji (czyli pośredniczącym wpływie) postrzeganego wsparcia społecznego i strategi radzenia sobie ze stresem.

Dzięki mojej fundacji uzyskałem dane od 7 kobiet transpłciowych (m/k) i 25 mężczyzn transpłciowych (k/m). Niebieskie Forum dostarczyło mi około 20 osób badanych. Zależałoby mi na zwiększeniu liczby osób badanych.

Kontaktowałem się z wieloma polskimi instytucjami, jednakże nie otrzymywałem pozytywnego odzewu. Rozmawiałem m.in z Fundacją TransFuzją już 2 lata temu, podczas projektowania tego badania. Aktualnie po ponownym kontakcie nie otrzymałem od nich żadnej odpowiedzi, więc liczę na Waszą pomoc w zwiększeniu liczby wyników!

Jeżeli ktoś wypełniał ankietę poprzez Niebieskie Forum, to proszę o nie wypełnianie jej ponownie (chodź formularz i tak nie powinien na to pozwolić). Z chęcią odpowiem na wszystkie Wasze pytania. Niestety stosuję standaryzowane kwestionariusze psychologiczne i jedyne czego mogłem dokonać to zmiana zaimków (chodź i tak niektórzy pokiwaliby na mnie za to palcem) :-) Kwestionariusz jest w pełni anonimowy - nie wymaga bycia zalogowanym na koncie Google/GMail oraz nie zbiera adresów mailowych. Jego wypełnienie zajmuje od 5 do 8 minut.

Edit: mam odizolowaną bazę dla każdego źródła, z którego zbieram dane. Nie musicie zaznaczać opcji trans kobieta/ trans mężczyzna jeśli to wam nie odpowiada, możecie zaznaczyć że jesteście kobietą/mężczyzną :)

Rafał

https://goo.gl/forms/ogqmf1xiolpjbtoT2
 
 
Freja
ateistyczna bogini
Freja Draco


Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 905
Posty: 7093
Wysłany: 2018-01-24, 14:44   

Uwagi mam takie:
- Pytania są o bardzo krótko okres, ostatni: miesiąc/tydzień. Statystycznie to się pewnie i tak uśredni, ale jeśli kogoś w tym czasie np. ząb bolał itp, to może uczynić dobrostan w badanym okresie niemiarodajnym względem typowej jakości życia danej osoby.
- Druga seria pytań najpierw tyczy się grupy osób wspierających, a później już konsekwentnie pojawia się "ta osoba" w liczbie pojedynczej.
- Poza tym uważam(asz/a/amy/acie/ają), że takie mnożenie końcówek fleksyjnych to już przesada :)
_________________
Freja Draco
 
 
SonOfMogh
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: on
Punktów: 3
Posty: 6
Wysłany: 2018-01-24, 15:03   

Freja napisał/a:
Uwagi mam takie:
- Pytania są o bardzo krótko okres, ostatni: miesiąc/tydzień. Statystycznie to się pewnie i tak uśredni, ale jeśli kogoś w tym czasie np. ząb bolał itp, to może uczynić dobrostan w badanym okresie niemiarodajnym względem typowej jakości życia danej osoby.
- Druga seria pytań najpierw tyczy się grupy osób wspierających, a później już konsekwentnie pojawia się "ta osoba" w liczbie pojedynczej.
- Poza tym uważam(asz/a/amy/acie/ają), że takie mnożenie końcówek fleksyjnych to już przesada :)


Dzięki za uwagi :)

ad 1. Tak jest niestety skonstruowana instrukcja kwestionariusza. Jeżeli jedną osobę zabolał ząb to rzeczywiście wszystko się uśredni - no chyba, że dopadnie nas jakas epidemia zapalenia dziąsła. :-) Miesiąc jest chyba najlepszym terminem, który pozwala na dobry wgląd w siebie - najwięcej pamiętamy właśnie z tego okresu.
ad 2. Racja, nie zauważyłem tego, poprawię wieczorem.
ad 3. Pierwsi badani zwrócili uwagę, że ankieta nie szanuje ich preferowanych zaimków, stąd ta forma. :-D Wiem, że wszystkim nie dogodzę, ale chociaż tyle mogłem zrobić.
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-24, 22:12   

Proszę bardzo, uzupełniłam test.
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1153
Wysłany: 2018-01-25, 02:15   

Sprowadzenie badania samopoczucia do ostatniego miesiaca moze dac bardzo wypaczone wyniki. Jesli akurat ankiete wypelnia osoby ktore ten miesiac mialy nie najlepszy, a tak w ogole to sa zadowolone z zycia to trudno takie wyniki uznac za reprezentatywne dla calego srodowiska czy nawet za prawdziwe w odniesieniu do calosci zycia respondentow.
 
 
Merry
moderator
Poniżam moje myśli


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 129
Posty: 413
Wysłany: 2018-01-25, 11:34   

southener, ale jeśli okaże się, że 90% respondentów czuło się zestresowanymi i przygnębionymi w czasie ostatniego miesiąca, to jednak taka informacja ma pewną wartość poznawczą. Każdemu zdarzają się ciężkie dni albo nawet tygodnie, ale jeśli ktoś miał nieustannie problemy w trakcie całego miesiąca, to bardziej prawdopodobne jest, że jego życie jest po prostu skomplikowane, niż że ma cudowne życie, tylko ten styczeń był do bani.
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-01-25, 12:32   

Merry napisał/a:
ale jeśli okaże się, że 90% respondentów czuło się zestresowanymi i przygnębionymi w czasie ostatniego miesiąca, to jednak taka informacja ma pewną wartość poznawczą

Pewnie są meteopatami :-p
_________________
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1153
Wysłany: 2018-01-25, 20:24   

Na swoim przykladzie moge stwierdzic, ze wyciaganie wnioskow na temat czyjegos zycia na podstawie ostatniego miesiaca moze byc bardzo mylace. Ja na przyklad jestem zawsze pozytywnie nastawiony do zycia, nie miewam stanow przygnebienia, nie pograzam sie w rozmyslaniach ...itp ale niestety ostatni miesiac mialem okropny. Powodem bylo pewne wydarzenie, wiec nie jest akurat tak, ze to jak sie czulem przez ostani miesiac jest wyznacznikiem tego jak sie zwylke czuje. Takiego stanu nie doswiadczylem od ponad 8 lat i przy tym tamten zly okres sprzed 8 lat ten byl spowodowany innym nieprzyjemnym wydarzeniem.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-25, 23:28   

Wypełniłem. Bardzo cieszę, się, że były inne opcje płciowe do wyboru, bo na wielu innych ankietach muszę się męczyć przerazliwie, by coś wybrać i zawsze zaznaczam nieprawdę. Choć pewnie mój wynik zakłóci wyniki, bo będzie tylko taki jeden ^ ^
Freja napisał/a:

- Poza tym uważam(asz/a/amy/acie/ają), że takie mnożenie końcówek fleksyjnych to już przesada :)

Nie, wcale nie ! :D Wreszcie jest w czym wybrać <serce>
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-01-26, 02:05   

southener napisał/a:
Sprowadzenie badania samopoczucia do ostatniego miesiaca moze dac bardzo wypaczone wyniki. Jesli akurat ankiete wypelnia osoby ktore ten miesiac mialy nie najlepszy, a tak w ogole to sa zadowolone z zycia to trudno takie wyniki uznac za reprezentatywne dla calego srodowiska czy nawet za prawdziwe w odniesieniu do calosci zycia respondentow.

To już taka drobiazgowość... sądzę że każdy wypełniający domyśli się o co chodzi i nie będzie się kierował w odpowiedziami tym że ma kiepski miesiąc...
_________________
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-26, 14:09   

southener napisał/a:
Na swoim przykladzie moge stwierdzic, ze wyciaganie wnioskow na temat czyjegos zycia na podstawie ostatniego miesiaca moze byc bardzo mylace. Ja na przyklad jestem zawsze pozytywnie nastawiony do zycia, nie miewam stanow przygnebienia, nie pograzam sie w rozmyslaniach ...itp ale niestety ostatni miesiac mialem okropny. Powodem bylo pewne wydarzenie, wiec nie jest akurat tak, ze to jak sie czulem przez ostani miesiac jest wyznacznikiem tego jak sie zwylke czuje. Takiego stanu nie doswiadczylem od ponad 8 lat i przy tym tamten zly okres sprzed 8 lat ten byl spowodowany innym nieprzyjemnym wydarzeniem.
Bardzo podobnie .

Choć jak o samą "satysfakcję" chodzi to w moim wypadku raczej nie specjalnie, co nie znaczy że jestem zazwyczaj depresyjna i w ogóle. Ale to bardziej skąplikowany temat, którego ankieta nie obejmuje. Tam jest główne skupienie się na ostatnim miesiącu i oceny osoby wspierającej, która po treści pytań musiałaby być fizycznie przy drugiej osobie... A jeżeli ktoś takiej osoby nie ma to ankieta zostaje już zafałszowana bo na pytania odpowiedzieć jakoś trzeba bo są obowiązkowe. A to tylko jeden z przykładów.
Ostatnio zmieniony przez Lagertha 2018-01-26, 14:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2018-01-26, 14:12   

To, że ktoś ma akurat slaby miesiąc to tez wazna informacja. Średnia kiepskich miesięcy w roku osob ts. Nie ma co się nad tym spuszczac.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
southener
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Punktów: 202
Posty: 1153
Wysłany: 2018-01-26, 18:14   

Wlasnie chodzi o to, ze nie ma tam zupelnie odniesienia czy porownania tego ostatniego miesiaca z zycia danej osoby do pewnego dluzszego okresu jej zycia np: kilku ostatnich lat, czy np: calosci jej zycia po tranzycji. Biorac pod uwage jedynie ostatni miesiac mozna doprowadzic do zupelnego sfalszowania wynikow badania jesli przypadkiem tak sie zlozy, ze wiekszosc osob, ktore wypelnia ankiete bedzie akurat mialo ten ostatni miesiac zly. Badania socjologiczne musza wykluczyc przypadkowosc, musza tak dobierac respondentow, stosowac odpowiednie pytania, aby ich odpowiedzi byly reprezentatywne dla calej grupy. Bo gdyby takie badanie przeprowadzic w inym miesiacu to mogloby sie okazac ze opisujac ostatni miesiac respondenci wyypowiedzieli by sie na temat tego okresu zupelnie inaczej, duzo bardziej pozytywnie. Wtedy tez ogolna ocena satysfakcji swojego zycia przez transeksualistow wypadlaby bardziej pozytywnie.
 
 
Merry
moderator
Poniżam moje myśli


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 129
Posty: 413
Wysłany: 2018-01-26, 19:30   

southener, po pierwsze te kwestionariusze nie zostały wymyślone przez autora pracy - są stosowane w ocenie tak zwanego subiektywnego poczucia dobrostanu od dawna. Po drugie - po to potrzebna jest duża liczba respondentów, badanych w różnym okresie czasu. To po prostu jest statystycznie nieprawdopodobne, by 90% transseksualistów, którzy normalnie mają cudowne życie, w ciągu jednego miesiąca czuło się skrajnie nieszczęśliwych (no chyba że w tym miesiącu wydarzyłaby się jakaś klęska żywiołowa, wybuchłaby wojna czy w jakiś inny sposób życie ogromnej ilości ludzi nagle staloby się trudniejsze). Nie mówię, że nie zdarzają się przypadki, kiedy w przypadku pojedynczej osoby ten kwestionariusz nie będzie miarodajny, ale celem tego badania nie jest też uzyskanie informacji na temat pojedynczych osób.
 
 
SonOfMogh
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: on
Punktów: 3
Posty: 6
Wysłany: 2018-01-26, 20:41   

southener napisał/a:
Wlasnie chodzi o to, ze nie ma tam zupelnie odniesienia czy porownania tego ostatniego miesiaca z zycia danej osoby do pewnego dluzszego okresu jej zycia np: kilku ostatnich lat, czy np: calosci jej zycia po tranzycji. Biorac pod uwage jedynie ostatni miesiac mozna doprowadzic do zupelnego sfalszowania wynikow badania jesli przypadkiem tak sie zlozy, ze wiekszosc osob, ktore wypelnia ankiete bedzie akurat mialo ten ostatni miesiac zly. Badania socjologiczne musza wykluczyc przypadkowosc, musza tak dobierac respondentow, stosowac odpowiednie pytania, aby ich odpowiedzi byly reprezentatywne dla calej grupy. Bo gdyby takie badanie przeprowadzic w inym miesiacu to mogloby sie okazac ze opisujac ostatni miesiac respondenci wyypowiedzieli by sie na temat tego okresu zupelnie inaczej, duzo bardziej pozytywnie. Wtedy tez ogolna ocena satysfakcji swojego zycia przez transeksualistow wypadlaby bardziej pozytywnie.


Zgadzam się z tym co jest powyżej napisane, dlatego też takich kwestionariuszy nie stosuje się (a przynajmniej nie powinno) w kontakcie indywidualnym z podopiecznym/klientem/pacjentem. "Gorszy miesiąc" jednej czy dwóch osób badanych nie uwidacznia się przy wynikach np. 50 osób. Przy dyskusji wyników powinno się zaznaczyć, że badani dokonywali oceni z perspektywy ostatniego miesiąca - niestety wiele osób tego nie robi i generalizuje uzyskane wyniki.

Żyję ze statystyki metodologii badań - obiecuję, że praca będzie wzorcowa. :-)
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-26, 22:43   

Wypełnione.

Pamiętajcie, że ludzka pamięć to nie film wideo, więc relacje teraz jak czuliśmy się 10 miesięcy temu mogą być mało dokladne i obiektywne.

Jest szansa, byś opublikował tutaj wyniki po zakończeniu badania, wojowniku?

Żyj długo i dostatnio 🖖
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
SonOfMogh
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: on
Punktów: 3
Posty: 6
Wysłany: 2018-01-27, 11:05   

kicur napisał/a:
Wypełnione.

Pamiętajcie, że ludzka pamięć to nie film wideo, więc relacje teraz jak czuliśmy się 10 miesięcy temu mogą być mało dokladne i obiektywne.

Jest szansa, byś opublikował tutaj wyniki po zakończeniu badania, wojowniku?

Żyj długo i dostatnio 🖖


Oczywiście, po obronie pracy zapewniam wgląd do wszystkich wyników :-) Wyniki ukażą się również w jakieś monografii lub artykule naukowym, do których zapewnię bezpłatny dostęp.
🖖
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-27, 12:16   

Odpowiedziałam, ale raczej nie będzie to zbyt miarodajne.
Nie rozumiem pojęć typu "wsparcie", "trudna sytuacja" czy "bliska osoba".
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
SonOfMogh
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: cis
Preferowany zaimek: on
Punktów: 3
Posty: 6
Wysłany: 2018-02-18, 12:41   

Moi drodzy,
Dzisiaj zamknąłem bazę danych. Uzyskałem dane od ponad 150 osób trans. Dziękuję Wam serdecznie za pomoc - bez Was bym tego nie osiągnął. Po obronie mojej pracy magisterskiej z chęcią udostępnię wszystkie wyniki. :)
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-18, 12:47   

Qapla'! <uczeń>
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-02-18, 13:46   

SonOfMogh, powodzenia w pisaniu pracy i na obronie :)
_________________
 
 
Sven
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-18, 14:07   

Super :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 10