Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Cis Is - wyjaśnijmy to sobie
Autor Wiadomość
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-19, 10:12   Cis Is - wyjaśnijmy to sobie

Aristocat napisał/a:
Karatajew napisał/a:
wendigo napisał/a:
"cis IS" nie istnieją, bo jest to niemożliwe :P (ale ten temat mieliśmy już parę razy: bycie kimkolwiek poza biologicznym m u którego zgadzają się wszystkie kryteria płci, lub biologiczną k, u której wszystkie się zgadzają, automatycznie powoduje, że się nie jest cis, identyfikacja już wtedy nic nie zmienia

Taa, bardzo logiczne... nie uwzględnia is-ów.

Cis to jest zgodność biologii z głową.
Biologia 2in1 to is (ani 100% kobieta, ani 100% mężczyzna).
Głowa 2in1 to ono, ani 100% kobieta, ani 100% mężczyzna, trochę tego, trochę tego.
Biologia 2in1 zgadza się z głową 2in1 -> 2in1 jest cis is -> cis is istnieje

Nie wiem, z czym wy macie problem :roll:


Według najpowszechniejszej definicji cis to "identyfikacja zgadza się z ciałem" tylko "identyfikacja zgadza się z płcią nadaną przy porodzie". W świetle tej definicji każda osoba niebinarna jest trans, is czy nie - i ja uznaję siebie za transpłciową (choć nie transseksualną) osobę, jako nb is.


Z powodu najrożniejszych rozkmin tutejszych userów, ze strony obiektywnej, przedstawię, jak to jest z tym Cis Is.

1. Sytuacja 1 - typowa :
Osoba IS, której nadano przy urodzeniu konkretną płeć - powiedzmy M. Jest MAAB i tego się trzyma, poza wszelkimi niedomaganiami dotyczącymi samego IS. Czyli nadano mu płeć MAAB i stosuję T-suplementację, zgadza się z efektami tej T-suplementacji, nosi garnitury, używa w stosunku do siebie rodzajnika M, ma jednolitą M identyfikację. I jest to na tyle zrozumiałe, że nie ma sprzeciwu.

2. Sytuacja 2 - Emi , czyli Cis typu B :
Z powodu przeoczeń medycznych, komuś nadano przy urodzeniu płeć, która nie jest w zgodzie z systemem biologicznym tej osoby. Czyli np MAAB, z nietolerancją testosteronu ( znam osobiście takie osoby ), czy FAAB z PAIS, gdzie logika cis płci mówi o podawaniu E, a biologiczne wymaganie organizmu jest w kierunku T. Czy te przypadki - Guevedoces https://www.youtube.com/watch?v=6FBR_OLm86E - to nie jest TS, ewidentnie, pomimo tego, co się z tymi ludzmi ewidentnie dzieje. To są osoby, które winne być nazywane Cis B, czyli osobami cispłciowymi typu biologicznego - Czyli dokładnie to, co Karatajew opisuje w komentarzu powyżej.
.......................... Odnośnie mojego konkretnego przypadku: milion razy pisałem, że mimo, że jestem MAAB, to przyjmuję swój właściwy, dla biologii organizmu hormon, z powodu, właśnie nietolerancji T. Nie dlatego, że robię korektę - bo NIE robię. Żeby takie osoby, jak ja, nawet jeśli, poddały się korekcie sądownej, trzeba by orzec, że u nich wynika to stricte z s y t u a c j i b i o l o g i c z n e j , przy całkowitym pominięciu tożsamości płciowej tych osób. Czyli na pozwie do sądu, nie można podać F64.0, tylko np Q99.1 jako przyczynę i o tym mówię w temacie " Precedens korekty płci IS ". I opisanych tu wyżej, przeze mnie przypadków, nie można uważać za TS.

Nie wiem, czy tematu Cis B - IS, nie poruszę na tegorocznej międzynarodowej konferencji, aby uznać moje stanowisko za oficjalne, i aby te przypadki uznać za cis, tyle, że typu B, biologicznego.
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-19, 12:28   

Omg ale nudzisz.
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-19, 12:43   

Maxine, Nie nudzę. Mówię, jak jest, jak przystało na pioniera aktywizmu IS w Polsce.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-19, 12:53   

2in1_inkarnacje, przyjmujesz estrogeny wbrew sobie?
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Gabi
użytkownik

Preferowany zaimek: dowolny
Punktów: 259
Posty: 1367
Wysłany: 2018-01-19, 13:13   

Taaaa 2in1 wszystko robi wbrew sobie bo jest abab czy ahab czy coś tam :D
 
 
inka
moderator
to hell and back

Preferowany zaimek: ona
Punktów: 196
Posty: 1335
Skąd: Wars&Sawa
Wysłany: 2018-01-19, 16:30   

wydaje mi się że za wszelka cenę chcesz udowodnić zarówno sobie jak i otoczeniu że jesteś NORMAL. Znaczy CIS w znaczeniu normalności. Znam ten ból bo sama poświeciłam jak do tej pory 8 lat aby dojść do stanu normalizacji. Ale niestety dla mnie jak i dla każdej osoby o odwrotnej czy zmiennej czy pomiędzy biegunowej tożsamości płci, CIS jest wzorcem jedynie stereotypu społecznego. CIS to błędne, ale i istniejące w naszej kulturze zrozumienie. Bo tak naprawdę nikt nie jest CIS jedynie kultura nie daje dopingu dla większości społeczeństwa aby zadawali sobie pytania kim właściwie są. CIS to ludzie żyjący w jednym wymiarze jaźni płci którzy przyjmują doktrynę biologiczno/społeczną z zamkniętymi oczami i grzecznie.

A więc, z definicji:
Nie zadajesz pytania czując (wystarczająca ilość uwarunkowania społecznego) że pasujesz do wzorca=CIS (dla większości cis osób sami nawet nie wiedza że nimi są, bo do tego trzeba osobę obeznana w trans aby im to wyjaśniła, lol)
Zadajesz pytanie o to "kim właściwie to ja jestem" jakiekolwiek ono by nie było=Nie CIS
Ostatnio zmieniony przez inka 2018-01-19, 18:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-19, 17:12   

2in1_inkarnacje, co to jest "nietolerancja testosteronu"?
Google mi nic nie mówią na ten temat.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-19, 17:44   

inka, przypomina mi to mój temat o nb cis, kiedy próbowałam przeforsować swoje wytwory do rzeczywistości.

Nietolerancja TST to fikcja, tak na proste myślenie, gdyby chłopiec to miał - najprawdopodobniej nie przeżył by kilku dni. Hormony regulują praktycznie wszystko w naszym ciele.
A poza tym, jakby facet miał niski tst to uzupełnia się stosując HRT np. plastrami.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2018-01-19, 23:50   Re: Cis Is - wyjaśnijmy to sobie

2in1_inkarnacje napisał/a:

1. Sytuacja 1 - typowa :
Osoba IS, której nadano przy urodzeniu konkretną płeć - powiedzmy M. Jest MAAB i tego się trzyma, poza wszelkimi niedomaganiami dotyczącymi samego IS. Czyli nadano mu płeć MAAB i stosuję T-suplementację, zgadza się z efektami tej T-suplementacji, nosi garnitury, używa w stosunku do siebie rodzajnika M, ma jednolitą M identyfikację. I jest to na tyle zrozumiałe, że nie ma sprzeciwu.

I uważasz, że on jest cis?

2in1_inkarnacje napisał/a:
to nie jest TS,

Że coś nie jest TS, nie znaczy automatycznie, że jest cis.

2in1_inkarnacje napisał/a:
Nie wiem, czy tematu Cis B - IS, nie poruszę na tegorocznej międzynarodowej konferencji, aby uznać moje stanowisko za oficjalne, i aby te przypadki uznać za cis, tyle, że typu B, biologicznego.

Jeśli już chcesz o coś w tej kwestii walczyć, to raczej o to, żeby w ogóle zrezygnować z terminologii cis-trans, bo z jednym się zgadzam - nie opisują te pojęcia wszystkich przypadków. Polecam ten akapit: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cisseksualizm#Krytyki_ze_strony_organizacji_interseksualnych Pojęcia cis-trans odnoszą się do binaryzmu, no a skoro zdarzają się ludzie niebinarni, to one nie mają za bardzo racji bytu po prostu (a przynajmniej nie w przypadkach niebinarnych).
_________________
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-20, 00:25   

2in1_inkarnacje, a przyjmij wreszcie do wiadomości, że najprościej jest bez metki.

Metkę przypięli ci przy urodzinach, zerwałoś ją w chwili gdy przejęłoś odpowiedzialność za siebie. Teraz jesteś używane, a takie metki nie mają.

<przytul>
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-20, 10:37   

Przypominacie mi rozmowy "specjalistów" na temat standardów języków programowania zapominających, że zwyczajnych ludzi kompletnie nie interesuje, to co ustalicie.

2in1_inkarnacje, jeśli chcesz działać społecznie, to musisz zacząć mówić ludzkim językiem i o ludzkich sprawach.

Edit:
A jeśli tylko chesz, aby ludzie poznali twoją historię, to musisz iść do kogoś kto to przetłumaczy na ludzki język, np. do czegoś w stylu Rozmowy w Toku.
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-20, 12:51   

Jenny, przecież to oczywiste. Ponownie wkleję grafikę nawiązująca do rozmowy o płci, genderyznach i innych ISach osób TS i Cis ;-)
Osobiście wybieram opcję po prawej.

 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-20, 19:05   Re: Cis Is - wyjaśnijmy to sobie

Aristocat napisał/a:

Myślę, że zapominamy o pewnym istotnym fakcie - a mianowicie "cis" i "trans" nie oznacza tylko "płeć taka sama jak nadana przy urodzeniu" i "płeć inna niż nadana przy urodzeniu". Tak, te pojęcia wzięły się z binarnych kategorii (cis - podstawniki po jednej stronie, trans - podstawniki po przeciwnej), ale mają pewne szersze społeczne rozumienie.

Chodzi o to, "cis" i "trans" to też nazwy grup/klas społecznych - uprzywilejowanej i nieuprzywilejowanej.
"Cis" kobieta nie oznacza tylko "czuje się kobietą i ma naturalną waginę". "Cis" kobieta oznacza także:
- "nie doświadcza transfobii"
- "nie dotyczą jej problemy osób trans"
- "sytuacja życiowa nigdy nie zmusiła jej do zakwestionowania rozumienia płci, seksualności itd." (wpływ na mentalność i podejście do pewnych rzeczy)


A nieprawda. Osoba cispłciowa też może doświadczyć transfobii:
1. jeśli zostanie omyłkowo wzięta za osobę trans - np. wskutek bardzo nietypowej ekspresji płci (perceived transphobia),
2. z uwagi na własne związki z osobą lub osobami trans - najczęściej bycie sojusznikiem osób trans, albo bliskim osoby trans (partnerem, rodzicem, przyjacielem etc.)

Co do samej nazwy tematu, to w języku łacińskim słowo cis oznacza przed, po tej samej stronie, a trans - pomiędzy, przekraczający; jak w nazwach czy wyrażeniach Galia Cisalpińska, Transylwania, transgraniczny (ang. cross-border). To znaczy, że osoba trans przekracza granice płci; a że mówimy tu w dokładnie dwóch płciach - kobiecej i męskiej - to na pewno wszystkie osoby niebinarne wpasowują się w tę definicję (właściwie to argumentowałbym, że wszystkie osoby inter też mogą się w to wpasowywać... spotykałem cisów, którzy nie chcieli wierzyć, że są takie osoby, które biologicznie nie są całkiem jednej płci :p ).

https://en.wiktionary.org/wiki/cis#Latin
https://en.wiktionary.org/wiki/trans#Latin
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Mr. X
użytkownik

Punktów: 87
Posty: 495
Wysłany: 2018-01-20, 22:43   

kicur napisał/a:

Co do samej nazwy tematu, to w języku łacińskim słowo cis oznacza przed, po tej samej stronie, a trans - pomiędzy, przekraczający; jak w nazwach czy wyrażeniach Galia Cisalpińska, Transylwania, transgraniczny (ang. cross-border). To znaczy, że osoba trans przekracza granice płci;


Tak nie do końca...ziomek który pierwszy użył tego terminu odniósł do chemii organicznej w końcu był lekarzem gdzie forma cis to po tych samych stronach a trans naprzemianległe. W biologii jako przed- używa się ante- lub proto- a nie cis- chyba właśnie jedyne użycie tego przedrostka w medycznych pierdołkach to w odniesieniu do chemii. Cis- powstało po to żeby nie dobijać i tak już smutnych trans pacjentów o nie-transach "normalni" więc zobrazowano to na związkach chemicznych (moim zdaniem świetnie)
Więc podsumowując jeśli używa się cis- jako po tej samej stronie to używa się też trans- jako naprzeciwległe bo tak właśnie są tłumaczone te przedrostki w chemii (do określenie położenia grup) i biologii (w genetyce położenia genów) trzeba być konsekwentnym + wciąć pod uwagę że twórca nazwy nie był geografem :V bo u nich to jest rzeczywiście przed i pomiędzy (tyle że przy "geograficznym" podejściu cis do ludzi nie miałoby sensu).
Choć zdarzają się prace naukowe łączące jakoś transseksualizm z łacińskim transire ale to rzadko i raczej z jakiś dziwnych źródeł gender studies albo czyjaś praca licencjacka i data wydania dość niedawna :P a to z "płeć nadana/nie nadana przy urodzeniu" to już jest jakaś ciężka abstrakcja i tu by bardziej trzeba stworzyć nowe nazewnictwo a nie zastępować stare :P
Tak tylko do tematu dodam że pewnie taki inter związek miałby np jeden podstawnik na górze po lewej a drugi na środku na dole więc w sumie nie mógłby być cisem. Po za tym jak "cis-inter" ma poczucie płci takie samej jak to nadane mu przy urodzeniu to przecież i tak ciało będzie niezgodne z tożsamością..więc to cis-inter to chyba tak nie bardzo bo ciało i mózg wciąż nie stoją po tych samych stronach.
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-20, 22:55   Re: Cis Is - wyjaśnijmy to sobie

2in1_inkarnacje napisał/a:


1. To tylko Twoje urojenia. Nie ma czegoś takiego jak "IS CIS". Choćby dlatego, że IS to nie jest żadna płeć a zwyczajny błąd natury. Sorry za brutalność, ale tak właśnie jest.

2. Nie ma czegoś takiego jak: "Cis typu B".

3. Równierz nie ma czegoś takiego jak: "nietolerancja testosteronu". Jest tylko niewrażliwość na androgeny, a to coś zupełnie innego.

4. Jasne możesz poruszyć te kwestie. Nikt Ci nie zabroni... Tylko moim zdaniem nie warto jest się ośmieszać na arenie międzynarodowej.
 
 
Maxine
użytkownik
Midnight Queen

Tożsamość płciowa: k
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 132
Posty: 1149
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-01-20, 23:10   

Lagertha napisał/a:
urojenia
Jak to groźnie zabrzmiało Lagertha. Wymysły były by łagodniejsze ;-)
 
 
2in1_inkarnacje
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-24, 19:39   

Do @Użytkowników w tym wątku : postaram się to opisać jak najłagodniej, ale odnoszę wrażenie, że pewna część z Was, zadaje trochę dziwne pytania i snuje dziwaczne domysły :shock:
 
 
Lagertha
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-25, 12:26   

2in1_inkarnacje napisał/a:
Do @Użytkowników w tym wątku : postaram się to opisać jak najłagodniej, ale odnoszę wrażenie, że pewna część z Was, zadaje trochę dziwne pytania i snuje dziwaczne domysły :shock:
Już zostało wszystko powiedziane i to nie raz. Więc szkoda się na ten temat więcej produkować. Na prawdę szkoda czasu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 9