Ogłoszenie 
UWAGA: strona
wolne-forum-transowe.pl
NIE ma nic wspólnego z niniejszym forum


NIE należy podawać tam swoich danych logowania ze strony:
transpomoc.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
sprawa sądowa
Autor Wiadomość
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2017-09-06, 19:20   sprawa sądowa

Jestem w trakcie hormonoterapii od roku, zlozylam dokumenty do sądu z wszystkimi medycznymi i psychologicznymi opiniami o ustalenie płci. Moi rodzice nie zyją, wnosiłam o ustalenie kuratorów, sąd odmówił, wskazał że w moim przypadku powinnam pozwać syna, jest dorosły, wspiera mnie bardzo, to nie problem, ale czy ktoś miał podobną sytuację ? Oczywiście pozwałam syna, odbieram działania Sądu jako życzliwe,bo nie odesłał pozwu, prosił tylko o wskazanie innej osoby pozwanej i udzielił mi w pismie kogo mogę pozwać.
 
 
Jeżynka
użytkownik

Preferowany zaimek: bez zaimków
Punktów: 943
Posty: 1161
Wysłany: 2017-09-06, 19:27   

Na niebieskim forum był temat, gdzie prawnicy pisali o istniejącej od paru lat konieczności pozywania dzieci. Nie pamiętam dokładnej treści i straciłam hasło do konta, ale polecam tam zajrzeć.
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-06, 19:55   

Cześć :)

Sąd miał rację, informując Cię, że powinnaś pozwać syna. Wynika to m.in. z orzeczenia Sądu Najwyższego o sygnaturze I CSK 146/13 z dnia 6 grudnia 2013 r.:
Sąd Najwyższy napisał/a:
W uzasadnieniu postanowienia z 22 marca 1991 r., III CRN 28/91, Sąd Najwyższy przedmiot powództwa transseksualisty identyfikował też przez użycie sformułowania „powództwo o ustalenie płci”, a kolejne tezy uzasadnienia tego postanowienia świadczą o tym, że możliwość udzielenia transseksualiście ochrony prawnej w takim procesie traktował wyjątkowo. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, że możliwość uwzględnienia powództwa o ustalenie płci „powinna zależeć od oceny przez sąd trwałości poczucia przynależności transseksualisty do innej płci, co przemawia za występowaniem z takim powództwem w zasadzie dopiero po dokonaniu korekcyjnego zabiegu operacyjnego”. Podkreślał przy tym, że „zmiana płci jednego człowieka nie jest zdarzeniem dotyczącym wyłącznie dóbr osobistych tej właśnie osoby. Fakt ten może bowiem mieć doniosłe znaczenie także dla praw stanu i dóbr osobistych innych osób (np. małżonka lub dzieci transseksualisty). Okoliczności te rozważyć powinien wszechstronnie sąd, który rozpoznawałby sprawę o ustalenie płci na podstawie art. 189 k.p.c. Jeżeli sąd ten ustaliłby w wyroku, że nastąpiła zmiana płci człowieka, to orzeczenie takie działałoby ze skutkiem ex nunc i byłoby podstawą do ujawnienia tej okoliczności w aktach stanu cywilnego w formie wpisu dodatkowego na podstawie art. 21 a.s.c.”


Nie spotkałem się szczerze mówiąc z taką sytuacją w praktyce, dlatego nie wiem, jakie pytania może w czasie rozprawy zadawać Twojemu synowi sąd. Skoro mówisz, że Cię wspiera, to jednak nie powinno być problemów :)

Powodzenia!
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2017-09-06, 22:15   

Wspiera, nawet uważa, że powinnam jak najszybciej uregulować, swoje sprawy. Dziękuję za informację.
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-09-09, 23:25   

kicur, ale czy nie jest tak, że rodzice i tak być powinni (a jak ich nie ma to kurator)? tzn. że syn to swoją drogą, ale i rodzice/kurator... No ale jeśli sąd jej wskazał, że syn wystarczy to jeszcze lepiej, może się bez kuratora obejdzie ;)
_________________
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-10, 10:22   

wendigo i aristocat: i tak, i nie.

Argument na tak: ustalenie płci metrykalnej dziecka jako przeciwnej niż ta odnotowana w USC po urodzeniu ma wpływ na prawa stanu nieżyjącego rodzica... ale czy ten wpływ ma jakieś duże znaczenie, skoro rodzic już zmarł??? To przemawia za powołaniem kuratora reprezentującego interesy tego rodzica.

Argument na nie: to, że w tych sprawach w ogóle występują jacyś pozwani, wynika z faktu, że powództwo o ustalenie z art. 189 kpc jest rozpoznawane w trybie procesu cywilnego, a nie postępowania nieprocesowego. A proces cywilny odznacza się tym, że są w nim dokładnie dwie strony (tj. nie mniej niż dwie i nie więcej niż dwie - to prawdziwy cytat z pewnego podręcznika akademickiego dla studentów prawa <rotfl3> ). Jedną stroną jest powód(ka) - osoba TS; ktoś musi być drugą stroną - pozwaną. I Sądowi Najwyższemu wyszło, że powinni to być rodzice, a nie np. kierownik USC; ale jeśli powód ma też współmałżonka albo dzieci, to oni też powinni być pozwani, bo zmiana płci metrykalnej wpływa na ich prawa stanu. Wobec tego jeśli ktoś ma jedno żyjące dziecko, to ono już może działać jako pozwany i mamy w ogóle kogoś po stronie pozwanej.

Tele-zagadka: a jeśli osoba TS była w związku małżeńskim/urodziło jej się dziecko, i ten małżonek/dziecko zmarli, po czym ta osoba rozpoczęła tranzycję i wniosła do sądu pozew o ustalenie płci, to czy należy powoływać kuratora dla tego zmarłego współmałżonka/dziecka???

Powyższe rozważania chyba dobrze obrazują, że polska procedura zmiany płci metrykalnej była wymyślona jako prowizorka i jak się zaczyna analizować różne rzeczy z bliska, to widać, że te elementy się ze sobą nie kleją. Racjonalny ustawodawca <serce>
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
Chucky
użytkownik

Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 7
Posty: 97
Wysłany: 2017-09-22, 07:21   

Nie bede zakładał nowego tematu i skorzystam z tego :)
Zawsze sie mowi ze trzeba pozwac rodziców. Ale oni nie zawsze musza byc zgodni. Jeśli np namowie jednego rodzica zeby napisal ze sie zgadza itd to wystarczy czy oboje musza napisac zeby ich nie wzywali? Czy wtedy jednego wzywaja a drugiego nie?
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-22, 22:45   

Zapewne tak się stanie.

Uwaga, nawet jeśli oboje się zgodzą, to i tak może się zdarzyć, że sąd wyśle im wezwanie.
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2017-11-08, 06:27   

Jestem już po pierwszej sprawie, wszystko przebiegło,dobrze, syn mnie wzruszył, opowiadał o wspólnych chwilach, powiedział, że dla niego nie wazne jest czy rodzic jest mezczyzną czy kobietą, wazne aby był szcześliwy. Powiedział wiele dobrych słów,między innymi potwierdzających moją naturę. Jestem już po badaniu u biegłej, bardzo miło, przebiegła wizyta, nie mogę się już doczekać ostatniej rozprawy. Pewno to was nie interesuje, ale skoro zaczełam temat, to chcę się tym podzielić. Najgorsze jest czekanie, czekałam tyle lat, a teraz nie potrafię czekać tak krótkego czasu.
Pozdrawiam
 
 
Armand
użytkownik
ImperialistycznyKnur


Preferowany zaimek: on
Punktów: 775
Posty: 5163
Skąd: Katowice/Katzendorf
Wysłany: 2017-11-08, 07:20   

adatoproste, super. Gratuluję i trzymam kciuki za Twoje nowe, lepsze życie.
_________________
"Jeśli chcesz mieć coś, czego nie miałeś, musisz zacząć robić coś, czego nie robiłeś."
 
 
wendigo
użytkownik
TRU ts ;)


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 1033
Posty: 10306
Wysłany: 2017-11-08, 15:56   

adatoproste napisał/a:
Najgorsze jest czekanie, czekałam tyle lat, a teraz nie potrafię czekać tak krótkego czasu.

Znamy to :)
Super, fajnie że tak się wszystko pozytywnie układa :)
_________________
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2017-11-21, 19:45   

Najgorsze jest czekanie, biegła powiedziała mi, że nie mam się czego obawiać, wszystko jest jasne i oczywiste. Mineły trzy tygodnie, kuzyn ktory jest radcą prawnym sprawdził, nie dotarła jeszcze opinia do Sądu. Najgorsze jest te czekanie
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2017-11-21, 19:50   

Ada, ale, przecież resztę masz ogarniętą, nie spinaj się tak nad papierkiem.
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2017-11-21, 21:36   

Teoretycznie, tak codziennie stykam się z duzą ilością osób, koledzy i kolezanki z pracy, funkcjonuje zupelnie en femme, ale uzywam pieczątki imię Ada plus jedna literka m, ze wzgledu na prawo wykonywania zawodu nie moge jej zmienic, zakreslam m, ale to jest dla mnie jak uzywam jej jak okropny czerwony wykrzyknik. Im blizej tym trudniej czekać
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2017-11-22, 00:23   

Wiem jak funkcjonujesz, jeśli dobrze kojarzę, to spotkałyśmy się rok temu. Dlatego proszę o ciut ciut cierpliwości w czekaniu na ten prezent.

Będzie pani zadowolona. :D .
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2017-11-27, 20:33   

Ada75 napisał/a:
Wiem jak funkcjonujesz, jeśli dobrze kojarzę, to spotkałyśmy się rok temu. Dlatego proszę o ciut ciut cierpliwości w czekaniu na ten prezent.

Będzie pani zadowolona. :D .


Oooo :)
Swiat jest mały, ciekawa jestem gdzie się spotkałyśmy :)
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2018-01-03, 21:25   

Odliczam czas, jeszcze 13 dni ... albo 12 licząc od jutra do ostatniej myslę sprawy w Sądzie, Nie mogę się doczekać, im bliżej tym bardziej jestem tak niecierpliwa. Zastanawiam się czy po szczęsliwym finale bede wstanie wyjśc o włąsnych siłach. To jakby powtórne moje narodziny ...
 
 
Karatajew
użytkownik
\__________/


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 158
Posty: 973
Skąd: z brzucha mamy
Wysłany: 2018-01-05, 00:25   

adatoproste, powodzenia! Daj znać jak poszło :)
_________________
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2018-01-16, 05:48   

to dzisiaj ... bardzo się denerwuję, nie mogłam spać. Trzymajcie za mnie kciuki.
 
 
Jenny
użytkownik


Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 356
Posty: 1953
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-16, 06:35   

adatoproste, będzie dobrze <przytul>
_________________
Tranzycja to nie wszystko, ale wszystko bez tranzycji to ch**.
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-16, 07:44   

Trzymamy.
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2018-01-16, 21:46   

Dziękuję :) Spełniło się, Sąd orzekł, że jestem osobą rodzaju żeńskiego :)
 
 
WojtekM
moderator


Tożsamość płciowa: m
Preferowany zaimek: on
Punktów: 443
Posty: 2567
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-01-16, 21:53   

adatoproste, gratulacje i wszystkiego dobrego na nowej drodze życia :)
_________________
 
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2018-01-16, 21:56   

AwryBoy napisał/a:
adatoproste, gratulacje i wszystkiego dobrego na nowej drodze życia :)


Dziękuję, to trochę jak nowe narodziny
 
 
Usunięty
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-17, 09:21   

adatoproste, gratulacje! To teraz czekać na uprawomocnienie, możesz wnieść o odpis wyroku, a potem do USC. Nowy dowód za 2 miesiące będziesz mieć. :) Ja miałam pecha trafić na przerwę świąteczno-noworoczną: http://ka.one.pl/2018/01/...nazwiska-w-usc/
 
 
Ada75
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-17, 10:19   

:-)
 
 
kicur
moderator
GeekofJurisprudence


Tożsamość płciowa: m
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: on
Punktów: 478
Posty: 3629
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-17, 21:13   

Yay! :)
_________________
Każdy królem może być,
Każdy własnym królem jest.


 
 
 
adatoproste
użytkownik

Tożsamość płciowa: k
Kim jesteś: ts
Preferowany zaimek: ona
Punktów: 62
Posty: 144
Wysłany: 2018-01-18, 08:50   

dziekuję :) bardzo dziekuję.
pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 10